TİM Başkanı: Cumhuriyet’imizin 100. yıl dönümünü çifte rekorla tamamlayacağız

TİM Başkanı Gültepe, yıl sonuna adım adım yaklaşıldığını ve heyecanlarının her geçen gün arttığını belirterek, 1 ay sonra yıllık ihracat performansının netleşeceğini vurguladı.

Bu yıl 255 milyar dolar mal, 100 milyar dolar hizmet ihracatı hedeflediklerini anımsatan Gültepe, hedefe ulaşmak için gece gündüz demeden çalışmaya devam ettiklerini kaydetti.

Gültepe, kasım ayında 23 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiklerini belirtti.  “12 aylık ihracatta 255,8 milyar dolara ulaştık. Hizmet ihracatımızda da pozitif gidişat sürüyor. 9 ayda 75 milyar dolardayız. Geçen yıla göre yüzde 14 artıdayız. 12 aylık verilerde ise 98 milyar doları geçmiş bulunuyoruz” dedi.

“OTOMOTİV SEKTÖRÜ İHRACATTA İLK SIRADA”

Mustafa Gültepe, sektörler özelinde ihracat rakamlarına değindi. “Bu ay 3 milyar 172 milyon dolarla otomotivi ilk sırada görüyoruz. Otomotivi, 2 milyar 879 milyon dolarla kimya, 1 milyar 432 milyon dolarla hazır giyim, 1 milyar 396 milyon dolarla elektronik ve 1 milyar 251 milyon dolarla mücevher sektörü takip ediyor. Burada bir konunun altını çizmek istiyorum. Küresel konjonktürün de etkisiyle bazı sektörlerimiz ciddi kan kaybı yaşıyor. Bu sektörlerimizin durumunu gözden geçirmemiz ve hızlı aksiyon alacak çözümler üretmemiz gerekiyor” diye konuştu.

İllerin ihracatına bakıldığında ise geçen ay 37 ilin ihracatını artırdığını aktaran Gültepe, en çok ihracat yapan 5 ili, İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir, Ankara şeklinde sıralarken, Adana, Eskişehir, Aydın, Giresun, Şanlıurfa ve Amasya’dan oluşan 6 ilin ise tarihlerinin en yüksek ihracat rakamına ulaştığını söyledi.

Gültepe, “Kasımda 1517 firmamız ilk kez ihracat yaptı. Yeni firmalarımız ihracatımıza 267 milyon dolarlık katkı sundu. Birim ihracat değerimiz ise 1,49 dolar oldu. Avro/dolar paritesinin ihracatımıza pozitif etkisi devam ediyor. Geçen ay parite farkı ihracatımıza 537 milyon dolar katkı verdi. 11 aydaki toplam katkı 2,9 milyar dolara yükseldi” dedi.

“HİZMET İHRACATINDA 100 MİLYAR DOLAR HEDEFİNE ULAŞACAĞIZ”

Ticaret Bakanlığının desteğinde, TİM ve İhracatçı Birlikleri olarak, 2023’ü 148 ticaret heyeti ve 53 alım heyetiyle toplamda 200’ün üzerinde heyetle tamamlayacaklarını kaydeden Gültepe, “255 milyar doları son 12 ayda aştık. Yıl sonunda da 255 milyar dolar mal, 100 milyar dolar hizmet ihracatı hedefimize ulaşacağız. Bir başka ifade ile Cumhuriyet’imizin 100’üncü yıl dönümünü çifte rekor ve alnımızın akıyla tamamlayacağız” diye konuştu.

 

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx