İddia: Bitcoin Mucidinin Maillerinde Bu Kriptoya Övgü Var!

Kripto para biriminin ilk günlerinden büyüleyici bir açıklamayla, Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto’nun Ripple projesine övgüsünü gösteren 2009 tarihli bir e-posta alışverişi ortaya çıktı. Bu borsanın, 2009’dan 2011’e kadar aktif bir Bitcoin geliştiricisi olan ve Bitcoin’in ilk gelişimi ve büyümesinde önemli bir rol oynayan Martti ‘Sirius’ Malmi’yi ve Bitcoin’in takma adlı mucidi Satoshi Nakamoto’yu içerdiği iddia ediliyor. İşte detaylar…

Bitcoin kurucusunun mailleri ortaya çıktı

Bu haftanın başlarında Malmi, Nakamoto ile olan bu kişisel iletişimlerini, Birleşik Krallık’ta Bitcoin’in yaratıcısının gerçek kimliğine ilişkin yasal bir mücadelenin ortasında kamuoyuna açıkladı. Dava, patent davalarını önlemeyi ve patentli kripto teknolojilerine açık erişim sağlamayı amaçlayan, kripto endüstrisindeki şirketlerden oluşan bir konsorsiyum olan Crypto Open Patent Alliance’ı (COPA) kapsıyor.

Onlar, Bitcoin’i yaratma ve blockchain teknolojisinin temelini atma konusunda itibar edilen takma isimli kişi veya grup Nakamoto olduğunu tartışmalı bir şekilde iddia eden Avustralyalı bilgisayar bilimcisi Craig Wright’ın iddialarına karşı çıkıyorlar.

Ripple övgüsü var

Nakamoto ve Malmi arasındaki yazışmalar, enflasyon programı, toplam coin arzı, “denominasyonlar” ve fraksiyonel Bitcoin kavramı gibi Bitcoin ile ilgili çeşitli konuları kapsıyordu. Nakamoto, Bitcoin’in ölçeklenebilirliği ve çok sayıda işlemi anında işlem ücretine ihtiyaç duymadan gerçekleştirebilme yeteneği hakkında bilgiler verdi.

Tartışmaları sırasında Malmi, Ripple konusunu potansiyel olarak çığır açıcı bir proje olarak kabul ederek tanıttı. Dijital işlemlerde merkezi olmayan bir güven sistemi oluşturmaya yönelik benzersiz yaklaşımıyla bilinen Ripple, merkezi bir otoriteye dayanan geleneksel kripto para birimleriyle tezat oluşturuyor. Nakamoto, Ripple’ın yenilikçi yaklaşımını vurgulayarak hayranlıkla yanıt verdi. “Güven sistemleri ilerledikçe Ripple, güveni yoğunlaştırmak yerine etrafa yayma konusunda benzersiz”.

Malmi’nin önceki açıklamaları

Temmuz 2018’de yapılan bir röportajda, Bitcoin’in esrarengiz kurucusuyla doğrudan iş birliği yapan ilk programcı olarak tanınan Malmi, projeye ilk katılımından bahsetti. 2009 yılında üniversitede acemi bir geliştirici olarak işe başlayan Malmi, hızla Bitcoin’in oluşum yıllarında etkili bir figür haline geldi. Satoshi ile yakın işbirliği içinde çalışan ve dostluk sınırında bir ilişki geliştiren tek aktif geliştiriciydi.

Bu bağ, Satoshi’nin Bitcoin.org web sitesinde Malmi’ye idari ayrıcalıklar vermesine yol açtı ve Bitcoin kodunun ikinci versiyonunda Malmi’nin katkıları önemliydi. Ancak birkaç yıl sonra Malmi, Bitcoin’in ihtiyacının ötesinde olgunlaştığına inanarak Satoshi’nin ayrılışından ilham alarak projeden uzaklaşmaya karar verdi. Malmi, durumu şöyle açıkladı:

 Bitcoin’in, gelişen bir topluluk ve çabalarını ilerlemesine adayan yetenekli geliştiricilerden oluşan bir kadroyla, başlangıçtan yerleşik bir varlığa doğru kritik geçişi zaten yaptığını hissettim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir