İnsanlık Sınıfta Kaldı! Dünya Basını, İsrail’in Hastane Saldırısını ‘Patlama’ Olarak Değerlendirdi

İsrail’in Gazze’de bulunan bir hastaneye düzenlediği saldırıda 800 sivil hayatını kaybetti. Saldırı sosyal medyada büyük tepkiye neden olurken, dünya basını yaşananlara ‘patlama’ ve ‘Filistinli yetkililerin açıkladı bilgi’ diyerek İsrail’i korudu.

Dün akşam saatlerinde İsrail’in Gazze’de bulunan El-Ehli Baptist Hastanesi’ne düzenlediği saldırıda yüzlerce sivil hayatını kaybetti. Saldırıyla ilgili İsrail tarafından çelişkili açıklamalar gelirken, dünya basınının yaşananları aktarış biçimi tartışma yarattı.

Bölgede yaşananları ilk andan itibaren ‘patlama’ ve ‘karşılıklı suçlama’ olarak aktaran dünya basını, manşetlerinden Biden’in ziyaretine de yer verdi.

The New York Times haberinde manşetin altında da ‘Filistinli yetkililerin, İsrail hava saldırısının neden olduğunu belirttikleri Gazze kentindeki hastanede yaşanan patlamada en az 500 kişi öldü.’ ifadesine yer verildi.

Gazete kısa süre sonra bu ifadeyi, ‘Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail hava saldırısının Gazze’deki hastaneyi vurduğunu ve 500 kişiyi öldürdüğünü açıkladı.’ şeklinde değiştirdi.

Washington Post gazetesi, manşette “Filistinli yetkililere göre, Gazze’deki hastane saldırısında yüzlerce kişinin öldüğünden endişe ediliyor.” ifadesini kullanırken, haberde “İsrailli ve Filistinli yetkililer, Gazze’deki hastaneye ölümcül saldırıyla ilgili suçu birbirine atıyor.” denildi.

Reuters ajansı sitesinde haberi, “Yerel yetkililer, Gazze’de bombalanan hastanede yüzlerce kişinin öldüğünü söylüyor” başlığıyla duyurdu.

Associated Press de saldırının haberini önce, “Hamas yönetimindeki Sağlık Bakanlığı, hastaneye yönelik İsrail hava saldırısının yüzlerce kişiyi öldürdüğünü söyledi.” başlığıyla abonelerine duyurdu, daha sonra bu başlığı güncelledi.

Gazete son olarak başlığını ‘Gazze hastanesindeki patlamada yüzlerce kişi öldükten sonra, bölgede öfke yayılırken Hamas ve İsrail suçu paylaşıyor’ ifadeleriyle değiştirdi.

İngiliz The Guardian gazetesi, başta “Hamas’ın idaresindeki Sağlık Bakanlığına göre 200-300 kişi saldırıda öldü.” manşetini atarken, daha sonra bunun yerine “Gazze Sağlık Bakanlığına göre, Gazze’deki hastaneye hava saldırısında yüzlerce insan öldü.” ifadesi verildi.

CNN’in başlığında bölgede Tıbbi müdahalenin sekteye uğradığı vurgulanarak, ‘Gazze’deki hastane patlamasında muhtemelen yüzlerce kişi öldü’ ifadelerine yer verildi.

BBC de “Filistinli yetkililer: Gazze’deki hastaneye İsrail saldırısından yüzlerce kişi öldü” başlığını kullandı. Daha sonra başlığı, “İsrail saldırıyı reddederken, Gazze’deki hastanede yüzlerce kişinin öldüğünden korkuluyor.” şeklinde düzenledi.

Saldırıyı uzun süre görmezden gelen Wall Street Journal da haberinde, “Filistinli yetkililer, Gazze’deki hastaneye saldırıda 500’den fazla kişinin öldüğünü söylüyor.” ifadesini kullandı.

Dünya basınının manşetlerinde ısrarla ‘saldırı’ ifadesi yerine ‘patlama’ ve ‘yetkililerin açıkladığı bilgi’ şeklinde vermesi, İsrail’in dünya kamuoyunda itibarının zedelenmemesi için bir strateji olarak algılandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir